Balista

Barcute (mari sau mici) de toate felurile si din toate timpurile

Balista

Mesajde traian » Mar Noi 10, 2015 10:34 pm

Am ales sa incadrez topicul la nave dat fiind utilizarea si in dotarea navelor a tipului de arma cu adaptarile specifice. model pe care l-am ales si eu.
Se stie mai putin ca balista a fost inventata si construita inainte de expansiunea imperiului roman avandu-si originea in anticul Jerusalem si utilitatea era doar in apararea cetatii. Grecii fiind negutatori inascuti au preluat inventia ii peregrnarile lor si au folosit-o majoritar in aceleasi scopuri. Romanii a caror preocupare principala era indreptata spre cuceriri de teritorii pentru extinderea imperiului, au preluat de la greci ideea si avand cunostinta mult mai vaste in arta razboiului decat majoritatea popoarelor vremii, au adus imbunatatiri armei si i-au gasit utilitati extise fata de cele de aparare. Beneficiind de constructori ingeniosi si folosind cunostintele acumulate in multele si extinsele razboaie au creat o diversitate de modele realizand una dintre cele mai temute arme ale vremii, Una din variante a fost conceputa pentru armarea galerelor iar principala utilizare era cea de a lansa spre nava adversa un soi de harpon legat de o parama al carui varf odata intrat in bordaj, se desfacea ca o ancora si ramanea fixat, nava putand fi trasa cu parama pentru abordaj. Constructiv erau destul de masive pentru a face fata greutatii harponului si a lungimii paramei ce trebuia desfasurata. Functie de situatie balistele puteau lansa si proiectile de diferite dimensiuni fapt care a dus in timp la clasarea eronata de catapulta.
Modelul meu e conceptie proprie avand ca sursa de inspiratie imagini cu modele existente sau schite ale celor antice. e ajunsa la stadiul de finisaj ,e probat functional si urmeaza sa termin postamentul, imitatie de punte, pe care va fi fixat simunitia aferenta.

IMG_0870.jpg
IMG_0871.jpg
IMG_0872.jpg
IMG_0873.jpg
IMG_0874.jpg
IMG_0875.jpg
IMG_0876.jpg
IMG_0877.jpg
IMG_0878.jpg
IMG_0879.jpg
IMG_0880.jpg
IMG_0881.jpg
IMG_0882.jpg
traian
ARTMODELISM DIAMANT USER

Re: Balista

Mesajde admin » Mar Noi 10, 2015 10:49 pm

wauuu....superba balista

felicitari Traian mai ales ca din poze se vede clar ca este functionala
admin
Site Admin

Mesajde Bunea Cosmin Titu » Mie Noi 11, 2015 12:12 am

Nu pot decat ... MAESTRE, JOS PALARIA. Sincer.
Stima si respect. Iar m-ai uimit ... doamne ce mai pot zice? :shock:
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll
Bunea Cosmin Titu
ARTMODELISM BRONZ USER

Mesajde wittman40 » Mie Noi 11, 2015 7:46 pm

Excelenta lucrare, felicitari!!!
wittman40
ARTMODELISM ARGINT USER

Mesajde LDH » Mie Noi 11, 2015 8:01 pm

Fascinant lenul ca material iar lucrarea idem.
Toate cele bune,

LDH
LDH
ARTMODELISM USER

Mesajde Demetri » Mie Noi 11, 2015 9:39 pm

Arma redutabile la vremea ei. Faina lucrare. Ii vei da un ulei, ceva, sau ramane asa?
Un cordial saludo,

Dumitru Popa
Demetri
ARTMODELISM ARGINT USER

Mesajde traian » Mie Noi 11, 2015 11:26 pm

Multumesc pentru aprecieri si imi cer scuze pentru prezentare, e direct de pe santier si nu am facut amenajari de studiou. Dupa finalizare trebuie sa analizez aspectul ,,jucaria" fiind destul de mare.
Urmeaza sa filez placa de baza pentru a-i da aspectul de punte si sa confectionez cateva sulite. mai e cate ceva de slefuit desi aspectul actual e mult mai aproape de realitatea unei constructii cu mijloacele vremii. La modelul asta nu voi folosi ulei, acesta avand influiente negative in functionarea mecanismelor, am un lac pe baza de apa care protejeaza lemnul fara a aduce modificari aspectului suprafetei, lemnul ramanand aproape insesizabil cu acelasi aspect dinainte de lacuire. Daca, asa cum se intampla de obicei si la orice planificare apare o urgenta care sa o anuleze nu se aplica, in 2- 3 zile vin cu poze la gata.
traian
ARTMODELISM DIAMANT USER

Mesajde traian » Sâm Noi 14, 2015 5:55 am

Nu stiu cum e la altii, la mine tot ce e planificat pica. Ziceam ca termin, nu era nimic altceva prevazut dar a aparut neprevazutul. am reusit totusi sa fac postamentul sa mai slefuiesc pe ici pe colo si sa mai fac cateva poze, am schimbat studioul. Cu slefuitul parca m-as potoli, ma gandesc sa nu stric aspectul si sa iasa ,,mobila''. Vreau totusi sa pun niste capace din lemn peste capetele de la suruburi ca la vremea aia era inchis la ferometal. Postamentul se vrea o portiune din punte pe care arma se poate roti pe un ax in plan orizontal, Distanta de lovire e reglata prin modificarea inclinarii schimband pozitia piciorului de sustinere.

IMG_0883.jpg
IMG_0884.jpg
IMG_0885.jpg
IMG_0886.jpg
IMG_0887.jpg
IMG_0888.jpg
IMG_0889.jpg
IMG_0890.jpg
Si o armare cu tragere ,,oarba"
IMG_0891.jpg
IMG_0892.jpg
IMG_0893.jpg
IMG_0894.jpg
IMG_0895.jpg
IMG_0896.jpg
IMG_0897.jpg

Nu mai fac planificari dar cu inca o etapa ca cea de acum e gata.
traian
ARTMODELISM DIAMANT USER

Mesajde admin » Sâm Noi 14, 2015 10:18 am

like.jpg
like.jpg (25.04 KiB) Vizualizat de 3484 ori
admin
Site Admin

Mesajde traian » Joi Noi 19, 2015 8:23 pm

Am pus cateva capace peste capetele suruburilor, parca arata mai bine. Am mesterit si o lance, nu ca ar fi tocmai ce trebuie dar macar am cu ce ma juca pana la ceva mai adecvat.

IMG_0971.jpg
IMG_0972.jpg
IMG_0973.jpg
traian
ARTMODELISM DIAMANT USER

Următorul

Înapoi la Marina