Douglas A-4F Skyhawk

Avioane, elicoptere, in general tot ce zboara

Douglas A-4F Skyhawk

Mesajde cazan » Joi Dec 18, 2014 12:31 am

Scara 1:13,5 ; Material-aluminiu; Structura:cat mai aproape de avionul real.

Stiu ca pe blog am spus ca o voi lua de la inceput pe vechiul topic dar cum am mai facut asta cu F14A si D am decis sa incep cu o "foaie alba" si sa nu le mai amestec.(ce sa-i faci o mai zbarceste omul).

Zilele astea mi-am pus in ordine documentatia si am trasat pe planuri locurile panourilor de fuselaj ale avionului real. Am decis sa incep cu fuselajul posterior deoarece e mai simplu ca si cel anterior, numa bine imi intru in mana pana ajung la fuselajul anterior. Mi-am facut un cadru ajutator dintr-o tija filetata pe care am "marcat" cu piulite locurile tuturor panourilor de fuselaj. Am inceput machetarea din carton cu primul panou al fuselajului posterior.Dupa ce fac toata structura posterioara din carton pentru verificarea acuratetii voi incepe macheta propriuzisa din aluminiu.
Fotografie2450.jpg
cazan
ARTMODELISM AUR USER

Re: Douglas A-4F Skyhawk

Mesajde cazan » Sâm Dec 20, 2014 11:59 pm

Am machetat din carton toate panourile de fuselaj,posterior, date in planuri si unul "extras". Din fericire coincid,ca locatie, cu panourile avionului real.Liniile fuselajului au iesit la fix asa ca ma pot apuca de "extras" restul panourilor fuselajului posterior. Planurile dau 6 panouri ale fuselajului posterior, avionul real are 16 asa ca de la 7 la 16 mai am un pic dupa care trec la lucrul in aluminiu.
Fotografie2459.jpg
cazan
ARTMODELISM AUR USER

Mesajde cazan » Lun Dec 22, 2014 2:01 am

Am terminat de machetat fuselajul posterior. Mai am de lamurit niste mici detalii care tin de avionul real dar care pot fi lamurite mai tarziu. Asa ca pot trece la realizarea fuselajului posterior in aluminiu.
Fotografie2466.jpg
cazan
ARTMODELISM AUR USER

Mesajde cazan » Sâm Dec 27, 2014 1:38 am

Astazi am inceput realizarea panourilor fuselajului posterior din aluminiu. Sabloanele de hartie lipite peste sunt doar provizorii.
Am pus pe cadrul ajutator primul si ultimul panou al fuselajului posterior. Urmeaza celelalte panouri date de planuri iar dupa aceea urmeaza cele pe care le-am "extras". Secventa de lucru este aleasa pentru a verifica in permanenta liniile de fuselaj. Panourile de fuselaj sunt "goale". O sa le prelucrez numai dupa le pun pe toate pe cadrul ajutator si sunt multumit de corectitudinea liniilor de fuselaj.
Fotografie2474.jpg
cazan
ARTMODELISM AUR USER

Mesajde cazan » Mar Dec 30, 2014 12:37 am

Am asezat in cadrul ajutator toate panourile de fuselaj posterior, date de planuri. Am verificat corectitudinea liniilor de fuselaj. Zona de prindere a ampenajului vertical am lasat-o supradimensionata pana fac mai multe calcule si masuratori. Urmeaza restul panourilor de fuselaj posterior si o noua verificare a liniilor de fuselaj prin aplicarea unei "pieli" din hartie.
Fotografie2484.jpg
cazan
ARTMODELISM AUR USER

Mesajde deltadagger » Mie Dec 31, 2014 10:17 pm

Sa ai spor cu noul proiect!La multi ani!
The sky is blue,a perfect view!
deltadagger
ARTMODELISM USER

Mesajde cazan » Mie Ian 07, 2015 1:39 am

Am terminat de asezat toate panourile fuselajului posterior pe cadru. Urmeaza sa finisez zona de prindere a ampenajului vertical si sa mai finisez pe unde mai trebuie unele panouri dupa care o sa aplic pielea de hartie pentru a reverifica liniile fuselajului.
Fotografie2525.jpg
Fotografie2526.jpg
cazan
ARTMODELISM AUR USER

Mesajde cazan » Mie Ian 07, 2015 1:40 am

deltadagger scrie:Sa ai spor cu noul proiect!La multi ani!

Multumesc. La multi ani.
cazan
ARTMODELISM AUR USER

Mesajde cazan » Dum Ian 25, 2015 1:42 am

A-4F Skyhawk-#007
Am trasat locurile lonjeroanelor fuselajului, am finisat zona ampenajului vertical si am mai finisat unele locuri. Am mai inceput aplicarea pielii de hartie. Foarte repede mi-am dat seama ca nu e o idee stralucita asa ca am renuntat. Am reverificat liniile de fuselaj cu o bagheta de lemn, a mers mult mai repede si mai exact decat cu hartia.
O sa incep sa aduc fiecare panou de fuselaj la forma "reala" si o sa fac lonjeroanele fuselajului.
cazan
ARTMODELISM AUR USER

Mesajde cazan » Mie Feb 04, 2015 1:49 am

A-4F Skyhawk-#008
Peretii despartitori ai fuselajului posterior marcati pentru prelucrare.
Graphic1.jpg
cazan
ARTMODELISM AUR USER

Următorul

Înapoi la Aviatie