Slefuitor

Unelte

Slefuitor

Mesajde traian » Dum Noi 08, 2015 12:46 am

Pentru a tine pasul nu numai cu vorba, pentu ca azi e sambata iar maine una din sarbatorile crestine ce se onoreaza, am incheiat saptamana cu o lucarela care maine doar sa privesc.
Utilitatea unui slefuitor nu cred ca mai trebuie discutata, modalitati de realizare in regie proprie sunt si exista tot felul de modele. pentru cine e interesat prezint unul dintre modelele pe care le-am facut pana acum. Elementul esential, motorul este un polizor de banc, se gaseste in toate magazinele cu scule la un pret rezonabil. Atat puterea cat si turatia sunt mai mult decat suficiente si cel putin pentru mine motorul care functioneaza la 220V ca. e fara perii colectoare ceea ce il face sa functioneze silentios. De la polizor am detasat aparatorile pentru pietre si fara nici o modificare am intors pe suportul sau motorul pentru a avea comutatorul in fata la sensul de rotatie necesar ansamblului. Pentru restul de componente, nimic neobisnuit, cateva balamale, suruburi, si dupa cum se vede in imagini nimic din ce nu se poate gasi . Singurele piese ceva mai dificil de realizat au fost cei doi tamburi pentru smilgher. Ambii sunt din lemn de fag fiert si lucrati initial pe strung, apoi direct pe axul motorului pentru o centrare cat mai exacta. pentru fixarea loram folosit atat filetul existent pe ax cat si cate un splint infipt in gauri pe care le-am facut eu atat in ax cat si in tamburi. Nu e mare tehnica dupa cum se poate vedea in poze. In primele imagini e partea de slefuitor plan si se poate vedea masa orizontala cu sistemul de reglare a grosimii de lucru si opritorul de vibratii a materialului prelucrat. Ultimele imagini sunt cu partea verticala pentru slefuit, pravazuta cu masa de sprijin reglabila la unghiul dorit.

001.jpg
002.jpg
003.jpg
004.jpg
005.jpg
006.jpg
007.jpg
008.jpg
009.jpg
010.jpg
011.jpg

Daca sunt doritori stau la dispozitie cu detalii de constructie.
traian
ARTMODELISM DIAMANT USER

Re: Slefuitor

Mesajde admin » Dum Noi 08, 2015 1:28 am

super benga!!!! ...

normal ca sunt doritori......numai ca sunt cam lenosi..... :oops:
admin
Site Admin

Re: Slefuitor

Mesajde Bunea Cosmin Titu » Dum Noi 08, 2015 10:01 am

Traian iar ma surprinzi si nici macar nu ne-ai prezentat un model :) Ce sa zic, ideea este mai mult decat super. Sa-l stapanesti sanatos. Am retinut ideea, mai trebuie un impuls ca sa ma apuc si eu de unul din asta. Sincer este extrem de util pentru orice nu numai pentru modelism.
Stima si respect sincer.
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll
Bunea Cosmin Titu
ARTMODELISM BRONZ USER

Înapoi la Unelte