2015 in imagini

Discutii libere pe teme modelistice

2015 in imagini

Mesajde kromag » Vin Aug 28, 2015 12:27 am

Nu am stiut unde isi are locul aceasta postare, pentru simplul fapt ca vreau sa va fac partasi la, hai sa-i spunem asa, un album de calatorie.
In aceasta vara am umblat putin (da' bun), iar la un moment dat am ajuns intr-un loc parca rupt de tumultul cotidian al realitatii (cel putin romanesti).
Malta.
O insulita (de fapt o insula, o insulita si o microinsula intre ele) in care timpul s-a oprit, iar zilele parca se repeta....la prima vedere. Nu are rost sa tin prelegeri de istorie (nici nu stiu prea multe despre istoria malteza), dar bucata asta de stanca aruncata in Mediterana are atata istorie pe metrul patrat incat fiecare pas este o calatorie in trecut. Toata lumea stie engleza (normal!) si poti comunica relativ fluent. Oricum, malteza e o limba aproape imposibila, un melanj de araba, italiana din sud, engleza si cine stie ce alte influente. Arhitectura poarta amprenta bazinului mediteranean iar religia ocupa un rol important in viata sociala a maltezilor (au peste 360 de biserici catolice, localnicii spunand ca au cate o biserica pentru fiecare zi a anului).
Centrul atractiei e Valletta si Co-Catedrala St. John, vatra Cavalerilor Ordinului Ioanit. Capitala e asezata pe o peninsula, inconjurata de vechile ziduri de aparare, fortificatii inalte de cca 15-20 m. Pe acesta limba de roca (ca pamant e lipsa), istoria iti cade in cap! Stradute inguste, cladiri cu 2-3 etaje lipite unele de altele, adevarate comori ale arhitecturii, te fascineaza si aproape ca nu-ti mai vine sa pleci. Balcoanele verzi sunt un leit-motiv al cladirilor din Valletta. Aici am gasit Palatul Armureriei in care am facut poze (liber, nu iti cere nimeni bani). Am facut poze la toate armele expuse, dar prezint doar cateva tunuri din sec. XVII-XVIII si ceva armuri (originale din timpul Marelui Asediu 1565).
Image (1).jpg
Image (3).jpg
Image (4).jpg
Image (5).jpg
Image (6).jpg
Image (7).jpg
Image (8).jpg
Image (10).jpg
Image (11).jpg
Image (13).jpg
Image (14).jpg
Image (15).jpg
Image (18).jpg
Image (19).jpg
Image (26).jpg
Image (27).jpg
kromag
ARTMODELISM BRONZ USER

Re: 2015 in imagini

Mesajde kromag » Vin Aug 28, 2015 12:41 am

Continuare.
Un dispozitiv pentru mutat/descarcat tunuri pana la 3 tone:
Image (40).jpg
Image (41).jpg
Image (42).jpg
Image (43).jpg

Detalii tunuri:
Image (28).jpg
Image (30).jpg
Image (31).jpg
Image (36).jpg
Image (37).jpg
Image (38).jpg
Image (44).jpg
Image (45).jpg
kromag
ARTMODELISM BRONZ USER

Mesajde kromag » Vin Aug 28, 2015 12:49 am

....
Printre picaturi, ceva ambarcatiuni
Image (47).jpg
Barca traditionala malteza - luzzu
Image (49).jpg

Mergand prin Valletta, iata ce am gasit:
Image (50).jpg
Image (51).jpg
Image (52).jpg
Image (53).jpg

Va asigur ca mi-am calcat pe inima si n-am luat nimic! Pe cuvant!
kromag
ARTMODELISM BRONZ USER

Mesajde kromag » Vin Aug 28, 2015 1:14 am

O alta atractie turistica a Vallettei este salutul Bateriei de tunuri de la Gradinile Barracca (de Sus). 10 piese de artilerie (functionale!) care salutau in trecut intrarea navelor in golful cetatii Birgu (Citta Vittoriosa, vis-a-vis de Valletta). Langa ele si alte piese expuse cu accesoriile necesare.
Image (59).jpg
Image (69).jpg
Vedere dinspre Birgu a Bateriei de salut.
Image (61).jpg
Image (62).jpg
Image (57).jpg
Image (58).jpg
Image (60).jpg

Un fapt de mentionat: sub Gradinile Barracca, la cca 25 m. sub, se afla Lascaris War Rooms adica centrul operational de comanda de unde si-au coordonat aliatii debarcarea in Sicillia in WW2.
Alte tunuri:
Image (54).jpg
Image (55).jpg
Caronade
Image (48).jpg

Si cateva piese din Bastionul St. Lazarus (din pacate retrase pentru reconditionare intr-o zona interzisa accesului):
Image (65).jpg
Image (64).jpg
Postul de tragere al tunurilor

Si armurile pe care le-am uitat:
Image (63).jpg

Vizionare placuta. Merita.
kromag
ARTMODELISM BRONZ USER

Mesajde traian » Vin Aug 28, 2015 10:44 am

Merita, multumim pentru amabilitatea de a imparti cu noi placerea imaginilor.
traian
ARTMODELISM DIAMANT USER

Mesajde Demetri » Mar Sep 01, 2015 7:16 pm

Frumos si interesant reportajul, ma bucur ca l-ai impartit cu noi. Multumesc.
Un cordial saludo,

Dumitru Popa
Demetri
ARTMODELISM ARGINT USER

Mesajde Bunea Cosmin Titu » Mar Noi 03, 2015 10:11 am

Iti multumesc si eu pentru imaginile superbe.
Stima si respect sincer.
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll
Bunea Cosmin Titu
ARTMODELISM BRONZ USER

Mesajde wittman40 » Mar Noi 03, 2015 2:24 pm

Multumesc si eu de imagini, asa sunt muzeele din occident, mai avem mult de invatat si eu o sa postez cateva muzee vizitate de mine, mersi de idee :)
wittman40
ARTMODELISM ARGINT USER

Mesajde kromag » Lun Dec 07, 2015 3:43 pm

Ma bucur ca v-a placut.
O mica lamurire: Intrarea la muzeu nu este gratis (10 euro/pers. sau 6 euro/pers. joia). Insa este gratis fotografiatul in muzeu, spre deosebire de muzeele din Romania in care ti se cere taxa suplimentara pentru foto/film.

Un alt punct de atractie (la care nu am facut poze, dar sunt berechet pe gogu') este Bateria Rinella - Victorian Battery (sau Fort Rinella). Aici este montata o singura piesa de artilerie de 100 tone (103, mai exact), cea mai mare piesa de artilerie cu incarcare pe la gura tunului. Calibru 450 mm., necesita o echipa de 35 de oameni (din care 18 doar pentru manevrarea munitiei). Obuzul avea 910 kg si o bataie de 6 km. (cam putin, dar la 6 km. strapungea cuirasa de 400 mm.).
Piesa Armstrong 100-ton gun (Armstrong-Withworth) a fost construita de britanici in per. 1878-1886 ca raspuns la dotarea Marinei Italiene (Regia Marina) cu noua clasa de nave de lupta Caio Duilio (sic, traian) si a fost activa pana in 1965.
Malta a mai avut inca o piesa identica montata langa Tigné Point in Sliema (Cambridge Battery), care nu mai exista.
Alte 2 piese identice pazesc Stramtoarea Gibraltar.
kromag
ARTMODELISM BRONZ USER

Mesajde Demetri » Lun Dec 07, 2015 6:20 pm

Dupa cum am inteles pe alte forumuri in muzeele unde se poate fotografia nu ti se cere nimic, poate singura interdicite e sa nu folosesti blitz-ul, cum e de exemplu in Muzeul Naval din Barcelona.
Un cordial saludo,

Dumitru Popa
Demetri
ARTMODELISM ARGINT USER

Următorul

Înapoi la Discutii