MODELARE 2D-3D

Tehnici, tutoriale

Re: MODELARE 2D-3D

Mesajde traian » Mar Feb 17, 2015 2:17 pm

Rugamintea mea e ca daca ai inceput sa deschizi un topic in sectiunea nave ca sa nu amestecam lucrurile. Sa ai spor.
traian
ARTMODELISM DIAMANT USER

Mesajde kromag » Mar Feb 17, 2015 4:44 pm

Scuze tuturor daca nu m-am facut inteles.
Ideea postarii anterioare era/este de a arata ce se obtine in urma utilizarii de softuri pentru proiectarea subansamblelor (osaturii) precum si ceva observatii de care trebuie tinut cont la lansarea comenzilor de debitare: verificarea schitei pentru a nu uita repere/linii de taiere, recalcularea fantelor de montaj ale coastelor (intrucat , daca le proiectezi exact la grosimea placajului, dupa ardere vor fi cu 0,2-0,5 mm mai largi si, daca le mai si cureti de arsura, subansamblele joaca).
Este de la sine inteles ca, daca voi incepe lucrul la cutter, va fi un topic separat in sectiunea corespunzatoare.
kromag
ARTMODELISM BRONZ USER

Mesajde traian » Mie Feb 18, 2015 1:39 pm

Nu ai motive sa iti ceri scuze, ai fost inteles foarte bine. Referirea mea era pentru cazul ca ai inceput sa lucrezi la model, la detaliile prezentate in ultima postare gandeam ca a intrat in productie.
Asteptam, sa ai spor.
traian
ARTMODELISM DIAMANT USER

Mesajde kromag » Joi Feb 04, 2016 4:13 pm

Avand ceva timp pe la munca, m-am gandit sa pregatesc ceva pentru vara.... (vara asta!):
Capture.JPG

Capture1.JPG

Detalii mai tarziu... aceasta e o prelucrare bruta a chilei si putina balansare a sectiunilor (care nu bat, normal).
kromag
ARTMODELISM BRONZ USER

Mesajde kromag » Vin Sep 30, 2016 11:30 am

Revin cu o mica adaugire.
Am mai lucrat in putinul timp avut la dispozitie si la modelarea unui tun naval de 4 pound (4 livre):
cannon.JPG

cannon1.JPG

Din pacate timpul e pretios (acasa) iar lucrarile au cam stagnat pe toate planurile modelistice. :(
O zi buna.
kromag
ARTMODELISM BRONZ USER

Mesajde traian » Dum Oct 02, 2016 11:18 am

Nimic de zis, interesant si proiectarea dar cred ca atat timp cat exista planuri suficient de bune pentru ceea ce ai ca scop este munca in plus ce poate fi folosita pentru lucru efectiv. In plus oricat de perfect e un plan intre el si produs intervine eroarea, chiar minima, a factorului de lucru uman asa ca balansarea cea mai eficienta e pe model. E parerea mea si nu neaparat cea mai buna.
Cu timpul se mai poate cadea la invoiala, spor sa ai la lucru
traian
ARTMODELISM DIAMANT USER

Mesajde kromag » Lun Oct 03, 2016 9:40 am

Asa cum am spus, timp aproape ca nu prea mai am pentru terminarea proiectelor.
Cu programele CAD mai lucrez la munca , asa ca mai profit de oarece pauze (sa nu stie nimeni!).
Ideea este ca as vrea sa dau in lucru tunul la un atelier cu ministrung CNC, apoi sa-l folosesc ca si matrita pentru celelalte tunuri (vreo 12 buc).
kromag
ARTMODELISM BRONZ USER

Mesajde Avantul » Mar Noi 22, 2016 8:33 am

Salut
Poti incerca si varianta sa-l printezi 3d ( pla) si apoi sa faci matrita pentru turnat, gen :
https://www.youtube.com/watch?v=iKgA6xGDu_c
Avantul

Mesajde kromag » Mie Noi 23, 2016 4:17 pm

Multumesc pentru idee.
Am incercat la un atelier, dar nu iese la nivelul de calitate pe care il doresc.
Piesa are 28 mm lungime si 6,3 mm diametru (in partea din spate a tunului).
Ar fi posibil cu o imprimanta 3D cu praf de nylon, dar pretul e cam mare (dureaza cam mult - cam 2 ore/buc. si pentru 1-2 piese nu se baga nimeni sa tina ocupata masa de turnare).
Asa ca tot la un ministrung as apela.
kromag
ARTMODELISM BRONZ USER

Anterior

Înapoi la Tehnici